«

»

Kardiologia

Wady wrodzone serca ujawniają się zwykle w młodym wieku. Do wad wrodzonych należą między innymi przetrwały przewód Botalla, zwężenie pnia płucnego, ubytek przegody międzykomorowej, tetralogia Fallota. Część z nich można wychwycić w trakcie rutynowego osłuchiwania pacjenta w gabinecie. A wada wcześnie wykryta daje lepsze rokowanie.Długotrwały kaszel, nietolerancja wysiłkowa, omdlenia, wodobrzusze to najczęstsze motywy konsultacji pacjenta kardiologicznego w gabinecie lekarskim. Są to już poważne objawy wskazujące na zaawansowany proces

elek

chorobowy. Nabyte choroby serca początkowo nie dają zauważalnych objawów klinicznych. Dzieje się tak dlatego, że organizm kompensuje pewne występujące w układzie krążenia deficyty. W tym czasie zachodzą jednak już nieodwracalne zmiany w organizmie. Do najczęściej występujących chorób serca należą: endokardioza zastawek i kardiomiopatie.

U kotów objawy chorób układu krążenia są niespecyficzne. Zwykle nie ma kaszlu (kaszel może świadczyć o problemach z układem oddechowym), kot jest apatyczny, nie ma apetytu i może pojawiać się duszność.

 

Oto czego możemy się spodziewać się w trakcie badania kardiologicznego:

  • badania klinicznego, w trakcie którego lekarz przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący występujących symptomów chorobowych, osłucha klatę piersiową, sprawdzi tętno i wypełnienie włośniczek
  • badania EKG (elektrokardiografia), które ma na celu wykrycie ewentualnych zaburzeń rytmu serca.

Lekarz może także zlecić dodatkowo wykonanie badania RTG kl.piersiowej celem oceny sylwetki serca, rysunku naczyniowego, obrazu płuc. Ma to szczególne znaczenie gdy objawy pacjenta mogą wskazywać, a współistniejące choroby układu oddechowego.

W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się wykonanie badania echa serca (echokardiografia), szczególnie przy podejrzeniu wad wrodzonych serca. Jest to badanie, dzięki któremu można ocenić czynność komór serca i wykryć nieprawidłowe przepływy krwi (badanie Dopplera). Przy niektórych zaburzeniach rytmu serca wykonuje się badanie holterowskie (24 godzinny zapis pracy serca).

Lekarz weterynarii może zasugerować także badania morfologiczne i biochemiczne krwi, które pomogą ocenić wydolność narządową pacjenta chorego „na serce”.

Jeśli więc Twój pupil zaczął szybko się męczyć, kaszle po wysiłku lub bez, kaszle w nocy, zdarzają mu się omdlenia bądź ma duszność; to znak, że trzeba go przebadać pod kątem chorób krążeniowo-oddechowych.

O autorze

Aleksandra Wrzesińska

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Lublinie. Po skończeniu studiów w 2003 roku pracowała w Klinice Weterynaryjnej dr Grzegorza Wąsiatycza w Poznaniu. Później przez wiele lat w Centrum Zdrowia Małych Zwierząt w Poznaniu.