Większość z nas miała do czynienia z gryzoniami i królikami, gdy byliśmy mali. Chomiki i świnki morskie były i nadal
Oto kilka rad, które pomogą naszym dzieciom dobrze zająć się małym przyjacielem.są popularne. Coraz częściej spotykane w gabinecie myszy i szczury maja rodowody. Pasjonaci mają duża wiedzę na temat warunków, jakie trzeba spełnić, aby Male stworki były zdrowe i czuły się dobrze w naszych domach. Piszemy ten artykuł głównie dla rodziców, którzy zapomnieli lub nie mieli do czynienia z gryzoniami a chcą kupić małego zwierzaka dziecku. Pamiętać należy, że każdy chomiczek, króliczek to żywe stworzenie, a nie zabawka na parę tygodni!
Pamiętaj, że małe ssaki żyją dość krótko, więc np. chomik mandżurski może być dość kłopotliwy, jeśli nasze dziecko jest
bardzo wrażliwe. Bardziej sprawdzi się świnka morska, która
osiąga wiek ok. 6 lat a niektóre króliki nawet 9-10 lat. Przy czym należy pamiętać, że młode króliczki są bardzo wrażliwe na stres związany z nowym miejscem, więc zapewnijmy mu spokój na tydzień lub dwa.
Gryzonie dość łatwo się oswajają i nawiązują więź z opiekunem.
Zawsze podajemy pokarm świeży owoce ani warzywa nie mogą być nadgnite, a ziarno spleśniałe. Musza mieć dostęp do świeżej wody. Im bardziej urozmaicona dieta tym lepiej szczególnie dla młodych zwierząt. Zielonki podajemy w mniejszych ilościach (bo mogą powodować biegunki lub luźniejszy kał) i zawsze lekko podsuszone, nigdy nie mokre lub z rosą, (bo mogą wywołać wzdęcia). Należy pamiętać, że różne gatunki mają czasem specyficzne wymagania np. szczur zje prawie wszystko a myszoskoczek jest bardziej wybredny. Bardzo wyjątkowe są szynszyle ich pokarm powinien zawierać dużo włókna roślinnego. W naturze ich dieta jest dość uboga. W naszych mieszkaniach w praktyce podajemy specjalne granulaty i dobrej jakości siano. Niewielka ilość marchewki, jabłka czy parę rodzynek są traktowane, jako smakołyk (1-2 razy w tygodniu. Dodać trzeba też, że zbyt wysoka temperatura powyżej 25 stopni źle wpływa na szynszyle. Klatki dla gryzoni i królików musza być dobrze zabezpieczone (ucieczki) i zawsze czyste. Często zmieniamy ściółkę. Większość problemów ze skórą wynikają właśnie z zaniedbania w tym względzie. Pamiętać należy, że niektóre podłoża (trociny, granulaty) potrafią uczulać. Jeśli nasz chomik ciągle się drapie i ma rany proszę zgłosić się do lekarza weterynarii. Zapewnijmy zwierzakowi rozrywkę; piłeczki, kołowrotki różne kryjówki są świetnym pomysłem. Czytajmy, jeśli zdobędziemy wiedzę gatunku, który chcemy trzymać w domu pozwoli to utrzymać pupila naszego dziecka w doskonałym zdrowiu. Prosimy też pamiętać o tym, że choroby u małych zwierząt z reguły przebiegają bardzo szybko np. choroby układu pokarmowego to u chomika czy świnki morskiej często kilkanaście godzin od pierwszych objawów do zgonu. Jeśli dziecko mówi nam, że coś jest nie tak (dzieci są bardzo dobrymi obserwatorami) to nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii.
Najczęściej spotykane problemy.
Uczulenia (świąd, rany na skórze), odleżyny na łapkach (morka, zanieczyszczona ściółka) pogryzienia (niektóre osobniki nie tolerują się), przerastanie zębów, (jeśli zwlekamy z korekcja to zwierzak przestaje jeść). Udary cieplne (zbyt długi pobyt na słońcu szczególnie latem) agresja i nadpobudliwość seksualna u samców królików (należy wykastrować).