Przed planowanym zabiegiem operacyjnym lekarz weterynarii przeprowadza badanie kliniczne zwierzęcia, mające na celu ustalenie jego stanu zdrowia. Dodatkowo, szczególnie u starszych pacjentów może zlecić wykonanie badań dodatkowych: badania krwi i badania elektrokardiograficznego, celem wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.
Zaleca się 12-24 godziną głodówkę przed zabiegiem. Długość głodówki zależna jest od rodzaju wykonywanego zabiegu operacyjnego. Pełen żołądek nasila wymioty będące skutkiem ubocznym środków sedacyjnych, co może doprowadzić do aspiracji treści pokarmowej do płuc i powikłań. Wybudzanie pacjenta: Bezpośrednio po zabiegu wybudzanie pacjenta odbywa się pod nadzorem lekarza weterynarii. W trakcie okresu pozabiegowego funkcjonowanie organizmu jest upośledzone : spada temperatura wewnętrzna ciała, wzrasta wrażliwość zwierzęcia na bodźce zewnętrzne. Dlatego istotne jest zapewnienie mu ciepłego, zacienionego miejsca oraz odizolowanie od głośniejszych hałasów.
U pacjentów najpierw powraca świadomość, a dopiero później koordynacja ruchowa. Dlatego też zwierzątka nie należy umieszczać na podwyższeniach ( np. na fotelu).Nasz pupil może też być niespokojny, nieskoordynowany ruchowo i popiskujący. Są to efekty uboczne zastosowanych leków narkotycznych. Rutynowo pacjenci po zabiegach operacyjnych zabezpieczani są odpowiednio dobranymi lekami przeciwbólowymi. Pokarmy i płyny wprowadzane są po zabiegu stopniowo, zwykle na następny dzień. Początkowo porcje są niewielkie. Zwykle także ograniczamy ruch zwierzęcia po zabiegu w zależności od rodzaju wykonanej operacji. Rana pooperacyjna musi być zabezpieczona przez wygryzieniem lub wylizaniem( wprowadzanie bakterii i enzymów ślinowych z jamy ustnej spowodować może infekcję i utrudnić gojenie rany chirurgicznej).W zależności od lokalizacji rany stosuje się kołnierze lub ubranka ochronne. Okres rekonwalescencji uzależniony jest od rodzaju zabiegu i trwać może 2 tygodnie lub dłużej.