«

»

Świąteczne przysmaki nie zawsze bezpieczne

dogeatŚwiętując razem ze swoimi pupilami pamiętajmy, że zbyt dużą ilość świątecznych przysmaków może spowodować niestrawność u milusińskich. Wówczas chwila przyjemności może zakończyć się bólem brzuszka lub bardziej spektakularnymi objawami gastrycznymi.

W okresie świątecznym szczególna uwagę zwracajmy na wyroby czekoladowe ,gdyż często nasi milusińscy zjadają czekoladki z choinki lub „rozpakowują”czekoladowe prezenty. Substancją trującą w czekoladzie jest teobromina. Najwięcej występuje jej w czekoladzie gorzkiej ,mlecznej i kakao. Spożycie większych ilości może u psa wywołać objawy zatrucia. Do najczęstszych objawów należą: nudności, wymioty, biegunka, wzmożone oddawanie moczu. Teobromina może także wywołać objawy z układu nerwowego i układu krążenia, są to: arytmia, drżenia mięśniowe, napady drgawkowe. W przypadku przyłapania zwierzaka na zjedzeniu większej ilości wyrobów czekoladowych należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Jeśli jednak pełne wyrzutu spojrzenie pupila, nie daje nam spokojnie rozkoszować się świątecznymi słodkościami, zaopatrzmy się w specjalną czekoladę dla zwierząt dostępną w sklepach zoologicznych. Oczywiście tu także obowiązuje zasada „co za dużo to niezdrowo”.

Właściciele kotów dodatkowo powinni zwrócić uwagę na popularną GWIAZDĘ BETLEJEMSKĄ. Kwiat ten zawiera szkodliwe substancje, które mogą wywołać objawy chorobowe u skubiących je kotków.

O autorze

Aleksandra Wrzesińska

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Lublinie. Po skończeniu studiów w 2003 roku pracowała w Klinice Weterynaryjnej dr Grzegorza Wąsiatycza w Poznaniu. Później przez wiele lat w Centrum Zdrowia Małych Zwierząt w Poznaniu.